חידוש דק איפאה

חידוש דק איפאה – כל השלבים ותחזוקה נדרשת

בכמה מילים על הדק

דק עץ הוא למעשה משטח עץ שטוח המשמש ברוב המקרים כחיפוי שטח רצפה (מלא או חלקי) במרפסות בתים, שטח חיצוני באזור הגינה, ואם ניקח כדוגמה באזורים מסחריים, לרוב נראה חיפוי דק בבניינים מסחריים באזורי הפטיו (חצר פנימית מעוצבת) או משטחי הליכה כמו טיילת חיצונית ועוד.

מעבר לפונקציונליות של הדק כמשטח דריכה עם יתרונות רבים, רבים רואים בו כאלמנט דקורטיבי המעניק למקום נוכחות כפרית, טבעית ומרשימה. אנחנו יכולים לומר בביטחון רב, שהבחירה להקים דק במקום מסוים, לרוב נובעת מהשיקול האסתטי והנראות המרשימה של הדק.

ישנם מגוון רחב של סוגי דקים המשמש למטרות שונות, בין אם מדובר על דק לבריכה (שם יש חשיבות לבטיחות מהחלקה ועמידות רבה למים), דק למרפסת, דק לאזור מסחרי ועוד. 

חידוש דק איפאה
חידוש דק איפאה - חברת אביב פרגולות

דק מעץ איפאה

עצי האיפאה מקורם במרכז ודרום אמריקה, מענקים לנו את הדק היוקרתי והאיכותי ביותר – דק איפאה.

זהו דק בעל גוונים חמים המעניקים טבעיות בסביבה בה הדק נמצא. לדק העשוי מעצי האיפאה יש עמידות גבוהה ביותר לתנאי מזג אוויר ויש לו עמידות גבוהה גם בפני לחות וגם בפני שמש ישירה וחזקה, מה שהופך אותו למבוקש ביותר להתקנה כדק חיצוני באזורים החשופים לשמש ישירה וחזקה ברוב שעות היום.

תכונותיו המיוחדות כגון צפיפות העץ החזקה והעובדה כי מדובר בעץ שומני מעניקות לו את חוסנו במקרים של פגיעות או חבלות וגם כשמדובר בהתמודדות עם מזיקים, נחשב עץ האיפאה כעמיד מאוד.

פרט חשוב נוסף, ביחס לשאר הדקים העשויים מעצים אחרים, התחזוקה הנדרשת עבור דק איפאה היא מינורית יותר – שיקול מאוד משמעותי בתהליך הבחירה של סוג הדק.

חידוש דק איפאה: מה זה אומר וכל כמה זמן?

יש שיאמרו כי דק העשוי מעץ איפאה, בשל היותו חזק ועמיד במיוחד, כמעט ואין צורך בחידוש. זוהי אמרה שיכולה להיות נכונה (וגם לא באופן מוחלט) רק כשמדובר על התקנה במקום סגור שאינו חשוף לפגעי מזג האויר והחוץ.

כאשר הדק נמצא בחצר הגינה או במרפסת הבית כשהיא חשופה לפגעי מזג האוויר (שמש, גשם, לחות, חרקים ועוד), לאורך זמן, הדק ייפגע, תהיה דהייה בצבעו ולכן חשוב לבצע תחזוקה מונעת וחידוש דק פעם בשנה באופן קבוע על מנת לשמור על מראה מרשים כביום ההתקנה.

כשמדובר בדק איפאה, אופן התחזוקה זהה לכל מטרת שימוש. כלומר: בין אם בנינו דק מסביב לבריכה או דק מדרגות בחצר, תחזוקת דק איפאה היא מינימאלית ומצריכה ניקוי, שימון וחיזוק (במקרה הצורך).

חידוש דק איפאה - אביב פרגולות
חידוש דק איפאה - מאמר אביב פרגולות

תחזוקה וחידוש דק איפאה: השלבים

שלב א: ליטוש (לא חובה – תלוי במצב העץ)
השלב הראשון לא חובה והוא תלוי במצב הדק. במידה ולא נעשה חידוש פרק זמן ממושך ו/או תנאי מזג אוויר קיצונים פגעו בו, יש לעבור בעזרת מכונת ליטוש או בשמה המקצועי "אפר", על הדק. הליטוש מסיר את שכבה העליונה של האבק והאבנית. כך השמן שנמרח על הדק בהמשך ייתפס בצורה הטובה ביותר ויבליט את צבעו הטבעי של הדק. יש לשים לב שלעיתים, ישנם כתמים שגם מכונת ליטוש לא תוריד, במידה וכך יש לבצע חידוש אחר.

שלב ב: ניקיון האבק במטאטא
השלב הבא הוא ניקוי הדק. יש לפנות את המשטח מכל הרהיטים ולנקות בעזרת מטאטא ביסודיות את הדק מהאבק שנוצר בתהליך הליטוש ומתנאי מזג האוויר. על אף הנדמה כי מדובר בשלב לא חשוב, לא מומלץ לזלזל בשלב הניקיון מכיוון ששאריות אבק יכולות לגרום לחספוס לאט טבעי בדק. בנוסף לכך, על מנת לשפר את אחיזת השמן שעתיד להימרח על הדק וכן בכדי לנקות כתמים בדק, במידה וישנם, מומלץ להשתמש בחומרים איכותיים, העומדים בתו התקן,  לגימורים. יש למרוח בכיוון סיבי העץ, להמתין ולשפשף על פי ההנחיות.

שלב ג: שטיפה במים

לאחר שלב ניקיון האבק וחומרי הגימור יש לשטוף את הדק בזרם מים חזק. חשוב לוודא כי לחץ המים גבוה ובמקביל לוודא כי האבק ושאר הלכלוכים נשטפים. במידה וזרם המידה לא עזר, ונותרו שאריות לכלוך על הדק, ניתן להשתמש במטאטא תוך כדי השטיפה ולנקות. אם גם זה לא עזר, ניתן להוסיף מעט חומר פעיל למים ולשטוף את הדק. לאחר השטיפה היסודית יש להמתין בין 24 ל-48 שעות עד לייבוש מלא עד לשימון העץ.

שלב ג: שימון

לאחר ייבוש , יש לבדוק את מצבו של הדק. במידה והדק אינו חלק ויש לו תחושת סיבים יש לבצע ליטוש בעזרת מכונה או אפילו בעזרת נייר זכוכית. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי בדק איפאה מצב של סיבים איננו שכיח ביחס לשאר הדקים.
לאחר הליטוש, יש למרוח שמן המיועד לעץ האיפאה בהתאם להוראות הכתובות. מומלץ להתחיל את מריחת השמן ממסגרת הדק ולאחר מכן למרוח את הדק עצמו עם כיוון הסיבים, לא בימים גשמים או חמים מידי בעזרת מברשות צביעה או רולרים. יש למרוח 2-4 שכבות, מבלי להמתין לייבוש בין מריחה למריחה.

לתשומת ליבכם!

כשמדובר על חידוש דק, הכוונה היא לשימון העץ ולא צביעתו מחדש בצבע. תהליך של חידוש דק הוא תהליך התחזוקה החשוב והמומלץ בכדי לשמר על חוסנו של הדק ומראהו האותנטי.

אנו ב"אביב פרגולות", עם הידע והניסיון שצברנו לאורך השנים בתכנון והקמה של דקים מעץ מכל הסוגים, מתחייבים לספק לכם את חומר הגלם האיכותיים ביותר, בהתקנה מקצועית ביותר – עם השירות הטוב ביותר, מוזמנים לקרוא את ההמלצות עלינו, הן כבר אומרות את הכל.

ניווט מהיר:

שתפו:

אביב פרגולות

אביב פרגולות

אנו מתמחים במתן פתרונות עיצוב בליווי אדריכלי והנדסי של
בניית פרגולות (פרגולות עץ | פרגולות אלומיניום), בניית בתי עץ וגזיבו, בניית צימרים, בניית מחסנים מעץ, הקמת גגות, בנייה וחידוש מדרכי עץ (Decks), חיפוי אלומיניום, הקמת גדרות ושערים

האם המאמר עזר לך להבין את הנושא?
המידע מעניין אותך?
בואו נדבר!
חידוש דק איפאה מחברת אביב פרגולות
למידע נוסף וליצירת קשר - השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מקצועיות ונסיון

שהצטבר במשך 30 שנים

גמישות

מבצעים כל פרויקט

תכנון עבודה

עם הדמיות תלת מימד

ביצוע מהיר

ועמידה בלוחות זמנים

הפתרונות שלנו

ראיון עם אשר אביב, בעלים של "אביב פרגולות" בתכנית DIY
נגן וידאו אודות ראיון עם אשר אביב, בעלים של אביב פרגולות, בתכנית DIY - פרגולות אביב