תחזוקת פרגולה מעץ

הפרגולה היא חלק בלתי נפרד מהנוף הישראלי. החום הקיצי בשילוב ההקלה בהיתרי הבנייה מובילים לכך שיותר בעלי בתים מחליטים להעניק לעצמם צל וקרירות בשטח החיצוני שלהם. הפרגולה יכולה להשתלב בבתים פרטיים, לעמוד בפני עצמה, להישען על הבית ואפשר לראות אותה גם במרפסות. העץ הוא חומר שנחשב לפופולארי כאן אצלנו וחשוב לדעת כי גם לאחר שהעבודה הסתיימה יש לבצע אחת לתקופה עבודת תחזוקה.

תחזוקת פרגולה מעץ אביב פרגולות
תחזוקת פרגולה מעץ - חברת אביב פרגולות

תחזוקת פרגולה מעץ – כל מה שחשוב לדעת

כאשר העץ חשוף לאוויר הפתוח, לגשם ולשמש, לאבק ולמגע האדם, הוא עשוי לעבור שינויים ושחיקה. בפועל הוא עשוי לשנות את צבעו וחמור מכך, להיחלש. העץ נשחק עם השנים והדבר מתבטא בעיוות ופיצול, מה שעלול להוביל לכך שהעץ יהיה חשוף לנזקים שונים, ייחלש ובמקרים קיצוניים של חוסר תחזוקה הפרגולה עשויה להיות לא בטיחותית בשל חולשת העץ. הדרך הטובה ביותר למנוע את כל אלה היא לבצע פעולות תחזוקה אחת לתקופה בהתאם לסוג העץ.

ארבעת שלבי תחזוקת פרגולה מעץ

עבודת תחזוקה של פרגולות עץ משתנה בין אחת לאחרת. תנאי מזג האוויר, המבנה של הפרגולה והעץ ששימש לבנייתה כולם משפיעים על אופן ותדירות התחזוקה. על אף השינויים, עבודות התחזוקה יכללו לרוב את ארבעת השלבים הבאים:

שלב ראשון – ניקיון

באופן כללי רצוי לשמור על ניקיון העץ. לא מדובר בעבודה מסובכת אך כדאי להסיר אבק באמצעות מטלית יבשה או לחה ולכל היותר עם חומר עדין המתאים לניקוי משטחי עץ. כדאי מאד לבדוק אחת תקופה כי העץ לא נפגע ולבדוק את אזורי החיבור והבסיס. אם הפרגולה נמצאת בגינה וישנם צמחים מסביבה או מטפסים ואם במקרה מי ההשקיה פוגעים בבסיס באופן קבוע, יש לוודא כי לא מתפתח עובש ואם כן לטפל בו באופן מידי עם חומרים המתאימים לכך.

שלב שני – ליטוש

מעבר לניקיון, כל הפעולות הבאות נדרשות אחת לתקופה בהתאם לסוג העץ או במידה והעץ החל להיפגע. ליטוש יתבצע באופן ידני או עם מכונת ליטוש וזאת בהתאם לסוג הפגיעה בעץ. אם ישנן שריטות קלות אפשר לבצע את הפעולה גם בלי להשתמש במכשירים מיוחדים ובאמצעות נייר לטש עדין. לשריטות עמוקות ולתחזוקה כוללת של הפרגולה נשתמש במכונת ליטוש אשר תבטיח עבודה יסודית. את העבודה הזו יש לבצע לא יותר מפעם בשנה ובמקרים מסוימים אף אחת למספר שנים.

שלב שלישי – הגנה

הגנה על העץ מתבצעת עם חומרים מיוחדים והיא שומרת עליו מפני מזיקים (חרקים), קרינת UV ושאר פגעי מזג האוויר. החומר שישמש להגנה משתנה בהתאם לסוג העץ ובהתאם למה שנרצה להשיג (תוך התחשבות בשטח, בגורמים שיכולים לפגוע בפרגולה ובמצב הנוכחי שלה). ישנם חומרים מסוגים שונים כולל שמנים שמשמשים להגנה כשחלק יכולים גם למלא חריצים ושריטות. הקביעה באילו חומרים להשתמש וכיצד ליישם אותם תתבצע באופן ספציפי לכל פרגולות עץ לגינה.

שלב רביעי – צביעה

הצביעה היא השלב האחרון של התחזוקה והיא מיועדת בעיקר כדי להעניק לפרגולה את הרעננות שלה או כדי לשנות את הגוון שלה (בשל טעם אישי ורצון לשנות את המראה הכללי). צבע העץ יכול להשתנות לאחר חשיפה לשמש החמה וצביעה יכולה להחזיר את התחושה של פרגולה חדשה.

תחזוקת פרגולה מעץ של אביב פרגולות
תחזוקת פרגולה מעץ - מחברת אביב פרגולות

תכיפות עבודות התחזוקה

תכיפות וסוג עבודות התחזוקה של הפרגולה ישתנו בין מקום אחד בארץ לאחר וגם בין סוגי העץ השונים שיכולים לשמש לבנייה. מבחינת המיקום בארץ, ישנם מקומות לחים יותר מאחרים כשהלחות עשויה לפגוע בעץ ובחוסר טיפול והגנה לגרום להתנפחות שלו.

ישנם מקומות בהם ישנן סופות חול (או תנועה של חול כמו ליד הים) והדבר גורם לפגיעה בשכבת ההגנה של העץ, מה שדורש הגנה תכופה יותר. בטמפרטורות גבוהות מאד קרני ה-UV עשויים להוביל לשינוי הצבע של העץ וצביעה מחדש מרעננת אותו ומעניקה מראה חדש. כל הגורמים הללו יכולים להשפיע על עבודות התחזוקה שידרשו ועל מרווח הזמן שיעבור בין תחזוקה אחת לזו הבאה בתור.

מעבר לאזור בארץ ולהשפעות חיצוניות ישנם גם הבדלי תחזוקה בין העצים השונים. בארץ אפשר לראות כי העצים הנפוצים ביותר לבניית פרגולות יהיו: איפאה, אורן ועץ גושני. עם זאת אפשר לראות שימוש גם עצים פחות פופולאריים כמו ארז ועץ אשוח.

הפירוט הבא מסביר על תחזוקת פרגולות מעצים נפוצים באופן יחסי:

תחזוקת פרגולה מעץ איפאה

הדרך הטובה ביותר לנקות את עץ איפאה היא תוך שימוש במים חמימים ומטלית רכה. אין צורך בתכשירים חזקים ובסקוץ׳ אך רצוי להקפיד על ניקיון פסולת וטחב שיכול להיות שהצטבר. כיוון שעץ האיפאה צפוף ובאופן טבעי עמיד מול חרקים לרוב לא יהיה כל צורך לבצע פעולת איטום. עם זאת, כדי לשמור על הצבע הטבעי אפשר להשתמש בחומר מתאים שיגן על הצבע מפני קרני UV.

מבחינת תיקונים, גם כאן מדובר על עץ עמיד מאד ולכן לרוב הצורך בתיקונים יהיה אחת למספר שנים. עם זאת, כדי להבטיח את תקינות הפרגולה ועמידותה לאורך שנים יש להקפיד על בדיקה קבועה ובמקרה של זיהוי נזקים או ריקבון לטפל בהם בהקדם. נציין גם שבאזורים של מזג אוויר קיצוני יכול להיות שנמליץ על אמצעי הגנה נוספים.

תחזוקת פרגולה מעץ אורן

כמו האיפאה, גם כאן מומלץ לבצע ניקיון תקופתי מפני אבק ולכלוך באמצעות מים חמימים ומטלית רכה. יש להסיר כתמים ברגע שנזהה אותם ובעת זיהוי מפגע לטפל בו בהקדם. כיוון שהאורן רגיש יותר לריקבון ולחרקים יש להקפיד על פעולות איטום וצביעה באופן קבוע ואף אחת לשנה עד שנתיים. טיפול זה ישמור על המראה ויגן על העץ.

כיוון שהאורן הוא עץ רך יש לשים לב כי הוא עשוי לדרוש פעולות תיקון לעתים תכופות כולל שיוף סדקים והחלפת חלקים פגומים במקרים קיצוניים. יש לשמור על האורן מפני תנאי מזג אוויר קיצוניים ולשקול שימוש בכיסוי דוחה מים במזג אוויר קיצוני.

תחזוקת פרגולה מעץ גושני

בכל פרגולה יש להקפיד על ניקיון עדין ולשים דגש במיוחד על כתמים ולכלוך. במקרה של העץ הגושני יש להביא בחשבון כי הוא חשוף למזיקים וכמובן לשמש ולפגעי מזג האוויר. לכן יש להקפיד על צביעה בצבע המותאם לכך ושמכיל מרכיב הגנה מפני UV לרוב בתדירות של כל שנתיים.

גם העץ הגושני דורש תשומת לב ואם נראה סדקים ופגמים יש לטפל בהם בהקדם. כחלק מהטיפול יכול להיות שיהיה צורך לשייף את האזור הפגום ולצבוע אותו. במקרים מסוימים (לרוב בשל פגיעה שלא קיבלה טיפול) יהיה צורך להחליף את החלק הפגום.

ניווט מהיר:

שתפו:

אביב פרגולות

אביב פרגולות

אנו מתמחים במתן פתרונות עיצוב בליווי אדריכלי והנדסי של
בניית פרגולות (פרגולות עץ | פרגולות אלומיניום), בניית בתי עץ וגזיבו, בניית צימרים, בניית מחסנים מעץ, הקמת גגות, בנייה וחידוש מדרכי עץ (Decks), חיפוי אלומיניום, הקמת גדרות ושערים

האם המאמר עזר לך להבין את הנושא?
המידע מעניין אותך?
בואו נדבר!
תחזוקת פרגולה מעץ - אביב פרגולות
למידע נוסף וליצירת קשר - השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מקצועיות ונסיון

שהצטבר במשך 30 שנים

גמישות

מבצעים כל פרויקט

תכנון עבודה

עם הדמיות תלת מימד

ביצוע מהיר

ועמידה בלוחות זמנים

הפתרונות שלנו

ראיון עם אשר אביב, בעלים של "אביב פרגולות" בתכנית DIY
נגן וידאו אודות ראיון עם אשר אביב, בעלים של אביב פרגולות, בתכנית DIY - פרגולות אביב